OPIS PROGRAMOWANIA TUNERA PIONEER BCT 1530

UWAGA!! ABY NIE UWALIĆ TUNERA NAJPIERW ZAPOZNAJ SIĘ Z OPISEM !

  Opis by Satmen

Do całej zabawy będziemy potrzebowali:


 • Interfejs jtag,
 • 20 pinowe złącze do płyty głównej i jtaga,
 • Odsysacz cyny, cyna z topnikiem,
 • Lutownica o mocy 40-75W,
 • Kabel LPT - męski-męski (pin 1 do 1, 2 do 2...),
 • Kawałek przewodu (ok. 50cm) do zrobienia zworki,
 • Program FlashWizard w wersji np. 7,
 • Plik aplikacji *.bin
 • Plik wewnętrznego eproma *.bin
 • Plik listy kanałów *.bin,
 • Więcej czasu...

       Jeżeli zdecydujemy się wylutowywać wewnętrzny eprom smd, dodatkowo potrzebne będą:

 • eprom 24c16,
 • podstawka dil8,
 • kawałki srebrzanki do zamocowania podstawki do płyty,
 • programator jdm,
 • program icprog.


       Tak więc czas zabrać się do roboty. Najcięższe zadanie przed nami. Musimy rokręcić obudowę tunera, a następnie odkręcić od obudowy płytę główną, by wlutować 20 pinowe złącze pod jtaga. Aby płytę można było odczepić od przetwornicy należy ostrożnie odczepić metalową taśmę napięciową.  Otwory pod złącze jtag są zacynowane i aby umieścić tam złącze musimy odessać z tych otwórów całą cynę tak, by złącze dobrze weszło, wtedy dopiero lutujemy cyną z topnikiem. Gdy zakończymy tą część operacji i złącze pewnie trzyma się płyty, możemy przykręcić płytę główną do obudowy i założyć taśmę pomiędzy przetwornicę a płytę.
  Następna część naszego zadania to wykonanie interfejsu jtag. Wygodniej i pewniej jest ten element kupić gotowy, złożony i sprawdzony, np. w sklepiku internetowym,
  wygląda on mniej więcej tak:  ale jeżeli ktoś czuje się na siłach by samemu coś takiego złożyć, nic nie stoi na przeszkodzie. Oto schemat:  Do wykonania tego podzespołu potrzebujemy:

 • 10 rezystorów o wartości 100 OHM,
 • 4 rezystory o wartości 2,2 kOHM,
 • Układ scalony 74HC244,
 • Podstawka DIL20,
 • Płytka uniwersalna,
 • Ewntualnie kondensator do wyfiltrowania napięcia,
 • Taśma, wtyczki i gniazda łączeniowe.

  Jeżeli złożyliśmy interfejs musimy go z czegoś zasilić. A że potrzebujemy napięcia 3,3V pozwolimy sobie skorzystać z "tunerowej" przetwornicy, tam napięcie jest dostępne z 6 pinu metalowej taśmy pomiędzy przetwornicą a płytą główną. Wiec przylutujmy tam kawałek kabelka, który podczas potrzeby będziemy podłączać do interfejsu. UWAGA czasami cały interfejs działa bez dodatkowego napięcia 3,3V bowiem czerpie je z portu LPT komputera, do którego jest podłączony.

       UWAGA ! Należy uważać przy przylutowywaniu przewodu przy złączce do zasilaczu ! Zwarcie sąsiadujących ze sobą pinów będzie fatalne w skutkach ! Osobiście polecam z skorzystani do zasilania j-taga punktu K7001 na płycie głównej. Występuje tam napięcie 3,3V
   
  Wszystkim polecam także wylutowanie eproma smd i wlutowanie w jego miejsce podstawki dil8. Będziemy mogli włożyć w nią kostkę 24c16, którą szybko, wygodnie i bezproblemowo zaprogramujemy w programatorze "jdm" programem "icprog". Przy operacji wylutowania musimy być bardzo ostrożni, bowiem piny smd są bardzo cieńkie i wąskie. Gdy wlutujemy już podstawkę, zaklejmy jej końce, np. klejem na gorąco, zabezpieczy to odrywaniu się druckiów od płyty tunera podczas wyjmowania eproma do programowania (wygląd: pierwsze zdjecie na stronie "wewnętrzny eprom").

  Zabieramy się wreszcie za "danie główne". Rozłączamy wszystkie kable od tunera, odciskamy przycisk SIEĆ na panelu przednim tunera, wyłączamy komputer. Podłączamy jtaga tasiemką do złącza pin20, które przygotowaliśmy na płycie tunera. Podłączmy także kabelek z napięciem 3,3V. Następnie łączymy komputer z jtagiem kabelkiem równoległym LPT. Włączamy komputer i uruchamiamy program Flash Wizard, podłączamy tuner do sieci i zwieramy punkt lutowniczy/testowy K2002 do masy, np. do obudowy tunera lub gniazda antenowego. Włączamy przycisk SIEĆ na przednim panelu tunera i obserwujemy wyświetlacz. Najpierw pojawi się "dl1" a za moment "dl1o" (jeżeli świeci tylko "dl1" oznacza to, że tuner nie komunikuje się z wewnętrznym epromem, sprawdźmy więc połączenia), wtedy rozwieramy zworę i przystępujemy do odczytu ird procesora.  Robimy to poprzez naciśnięcie przycisku "init IRD". Jeżeli dostaliśmy odczyt 5D406041 to znaczy, że wszystko poszło dobrze. Każda inna odpowiedź w tym okienku oznacza, że we wcześniejszych pracach popełniliśmy błąd (szczególnie jeżeli sami montowaliśmy jtaga). Dokładnie sprawdź czy nigdzie niema zwarcia, czy połączenia są wykonane prawidłowo i czy interfejs jest zasilany. Gdy mamy poprawny odczyt musimy wykasować aplikację w tunerze. Robimy to poprzez naciśnięcie "Clear" w pierwszej zakładce "Application Flash". Zwróćmy uwagę na to, by pola od 0 do N były zaznaczone. Następnie przechodzimy do drugiej zakładki "Channel Flash". Tutaj także klikamy na "Clear". Zwróćmy uwagę na to, by pola od 0 do 7 były zaznaczone. Po tych operacjach delikatnie wyciągamy kość eproma z przygotowanej wcześniej podstawki i wsadzamy go do podstawki w programatorze "jdm" i programujemy wcześniej przygotowanym plikiem (szczegóły programowania eproma plikiem *.bin lub *.hex w dziale Programatory -> Programator JDM). Po zaprogramowaniu wkładamy eprom w podstawkę i zaczynamy zapisywać flash'a aplikacją. Klikamy na trzecią zakładkę "write" oraz na "LoadApp File" dokonując tym samym wyboru pliku *.bin do zaprogramowania. Przypuśćmy, że nasz plik jest na pulpicie, więc wybieramy go z okna. W górnym pasku powinna być widoczna ścieżka dostępu, np. C:\Windows\Pulpit\soft_do_1530.bin. Klikamy na "Write Aplication" i czekamy aż pasek postępu dojdzie do końca (ok.3 min). Po tej operacji identycznie postępujemy z plikiem listy kanałów. Wybieramy go z dysku klikając "LoadChnl File". Następnie klikamy na "Write Channel List" i czekamy aż pasek dojdzie do końca (ok. 1 min). Po tych operacjach wyłączamy tuner i komputer oraz rozpinamy kable i jtaga. Odizolowaną końcówkę przewodu zasilającego jtaga, izolujemy taśmą. Po ponownym uruchomieniu tunera, powinien zaskoczyć nas widok nowej grafiki oprogramowania oraz jego funkcjonalność.
  Jeżeli po włączeniu tunera na wyświetlaczu przesuwa się napis "out of order" oznacza to, że nie wszystkie bajty oprogramowania trafiły do flash'a i musimy zaprogramować go jeszcze raz (tuner cały czas pracuje w trybie serwisowym także nie należy robić zworki, tylko od razu kasujemy flasha i zapisujemy jeszcze raz. Jeżeli po włączeniu tunera na ekranie zamiast programu ujrzymy - kwadracik, najprawdopodobniej oznacza to błędną współpracę z przełącznikiem diseq (należy wgrać inny eprom). Zwróćmy uwagę by zawsze do programowania używać softu, kanałów i eproma z jednego kompletu, zaoszczędzi nam to wiele czasu. Jeżeli lista jest niekompatybilna z oprogramowaniem, efektem tego może być fakt, iż po uruchomieniu tunera przełączy się on do menu głównego zamiast na pierwszy program.
  Jeżeli ktoś niechce wylutowywać wewnętrznego epromu smd, może zaprogramować go stosując program Pioniero, i połączenie tunera z komputerem kablem szeregowym. Co prawda wtedy cały cykl pracy zostanie zakłócony bowiem zaprogramowanie epromu jest możliwe w trybie "88:88" czyli po zwarciu punktu lutowniczego K7003 do masy, ale dla chcącego nic trudnego. Możemy najpierw zaprogramować eproma a później zewrzeć punkt K2002 do masy i zaprogramować flasha. Wszystko zależy od Was. 

  UWAGA !  Firmware do tunera BCT 1530 możemy także wgrać przez LPT+COM (jak w 1430). Potrzebujemy tylko kable i program Pionero dla 1530. Soft musi być skrócony w hex edytorze lub zapisany w Defiancie. Wybieramy adres 60000000 faza 1 i 2 zaznaczona, punkt serwisowy K2002. Program Pioneero for 1530 i mod do Defianta, umożliwiający otwieranie i zapisywanie skróconego softu do 1530 znajdziesz w dziale  Download na mojej stronie.