OPIS PROGRAMOWANIA TUNERA PIONEER BCT 1330

UWAGA!! ABY NIE UWALIĆ TUNERA NAJPIERW ZAPOZNAJ SIĘ Z OPISEM !

     Aby wgrać listę kanałów i patcha na firmware do modelu 1330 należy zaopatrzyć się w:

 • Kabel szeregowy - żeński-męski (pin 1 do 1, 2 do 2...),
 • Kabel równoległy - meski-męski (pin 1 do 1, 2 do 2...),
 • Kawałek przewodu (ok. 50cm) do zrobienia zworki,
 • Program Pioniero, w wersji 3 lub wyżej,
 • Program GGF1351,
 • Plik listy programów *.rsc i *.dat
 • Plik wewnętrznego eproma *.bin

        Gdy mamy już wszystkie potrzebne rzeczy, sprawdzamy w biosie czy nasz komputer ma ustawiony port drukarkowy w trybie ECP lub ECP+EPP, oraz wgrywamy dosowy program GGF1351 do katalogu na C:\, będzie go łatwiej uruchomić w dosie, np. C:\GGF.
  Do tego samego katalogu kopiujemy listę kanałów i patcha. Wyłączamy komputer. Odpinamy wszystkie kable od tunera i zdejmujemy jego obudowę. Następnie łączymy komputer z tunerem kablami: szeregowym i równoległym, podłączamy także zasilanie do tunera (przy wyłączonym przycisku "sieć").
  Teraz uruchamiamy komputer w trybie dosowym (Windows 98 - włączamy komputer, podczas bootowania wciskamy F8 i wiersz poleceń, w wersjach starszych od 98 musimy skorzystać z dyskietki startowej). Gdy jesteśmy w dosie wpisujemy c:\cd ggf i naciskamy enter, następnie do lini C:\GGF\ dopisujemy main.exe i naciskamy enter. Wyszukujemy na płycie głównej odbiornika punkt lutowniczy/testowy oznaczony jako K2501 i łączymy go za pomocą wcześniej przygotowanej zworki z masą, np. metalową obudową lub gniazdem antenowym. Włączamy przycisk "sieć" i ewentualnie przyciskamy strzałkę w górę. Obserwujemy co pokazuje nam wyświetlacz. Na początku przelecą cyfry, nastąpi wczesniej opisywane "cyknięcie" a wyświetlacz powinien wskazać 88:88, oznacza to, że jesteśmy w trybie serwisowym i możemy zdjąć zworkę.
       Z menu programu GGF1351 wybieramy "MAKE CHECK_STEP" wciskamy enter, program zapyta nas "MAKE STEP_FILE?" należy potwierdzić i wcisnąć "Y". Z menu wybieramy pozycję 2. PROGRAM DOWNLOAD wciskamy enter oraz F10. Teraz musimy sprawdzić kod IRD pamięci, w tym celu klikamy na "IRD CHECK" i wciskamy enter. Po chwili wciskamy drugi raz enter. Jeżeli wszystko poszło dobrze powinno pojawić się "NEGOCIACION SUCCES => HIT ANY KEY" wciskamy dowolny klawisz np. spację. Jeżeli pojawią się komunikaty o błędach np. "RS232C COMMUNICATION ERROR TM" - oznacza konflikt komunikacyjny, winny może być kabel lub źle skonfigurowany port COM; "ROM DESTINATION ERROR (NG)" - oznacza iż najpierw musimy wgrać plik eproma, w tym celu przerywamy sesję z GGF1351, uruchamiamy Windows i program Pioniero. W zakładce "eeprom" kliknij na "otwórz z pliku" i wybierz plik *.bin lub *.txt np. "1330_norm.bin". Należy go wysłać do tunera poprzez kliknięcie na "wyślij". Po tej czynności uruchamiamy komputer w trybie MS-DOS, wyłączamy tuner, zwieramy zworkę i uruchamiamy go jeszcze raz w trybie serwisowym, nastepnie otwieramy program GGF1351 i powtarzamy czynności.
  Teraz powinno być już wszystko w porządku, trwa ładowanie patcha. Po zakończeniu dostaniemy komnikat o błędzie "NG" w czerwonym kwadraciku. Nie należy się tym przejmować, jest to błąd programu. Naciskamy ESC i wychodzimy z dosa. Uruchamiamy Windowsa i program Pioniero (oczywiście tuner jest cały czas w trybie serwisowym). Przechodzimy do zakładki "eeprom", ładujemy plik eeprom.bin lub eprom.txt i klikamy na "wyślij". Potrwa to chwilę, a po wysłaniu wyłączamy tuner przyciskiem "sieć", rozłączamy wszystkie kable. Po ponownym włączeniu tuner powinien zaskoczyć nas nową grafiką a co najważniejsze - mozliwościami

       UWAGA !  Patch wprowadza do firmware nakładki w obszarze MHW firmware tunera. Aby tuner obsługiwał poprawnie np inne systemy kodowania konieczny jest patch HDL a co za tym idzie przeprogramowanie flasha ponieważ w obszarze  MHW nie ma kodu HDL.

  Aby załadować całkiem nowy firmware ze zmodyfikowanym HDL (pozwalającym np. oglądać Polsat na Emulatorku) do naszego pionka 1330 musimy zaprogramować flasha. Robimy to w programatorze Willem lub za pośrednictwem interfejsu Oslink. Z listą kanałów postępujemy analogicznie jak z wgrywaniem patcha.

       Nowe firmware do twojego 1330 znajdziesz tutaj